Souhrn ledových situací zimy 2004/2005

Souhrn ledových situací zimy 2004/2005

Hlavním úkolem dokumentace a vyhodnocená ledových situací bylo posoudit realizovaná opatření pro ochranu obce Záměl před nebezpečnými ledovými jevy. Ke splnění tohoto úkolu směřovala i terénní měření a pozorování.

V zimě 2004/05 se vyskytla tři mrazivá období. První z nich bylo koncem ledna 2005 a průtok v obci Záměl činil kolem 6 m3/s. Za takových průtoků se i před úpravou koryta vyskytovala především ledová kaše. Průtokové poměry nebyly úplně příznivé pro hodnocení úpravy koryta.

Druhé mrazivé období trvalo od 5. do 10. února a v obci Záměl byly průtoky většinou nižší než 5 m3/s. Průtok během dne většinou velmi kolísal. Nejnižší průtoky byly v ranních a dopoledních hodinách a dosahovaly hodnoty i pod 3 m3/s. Při prohlídce 8. února dopoledne nebyl v místech bývalých mělčin v obci Záměl (tj. nad a pod dolní lávkou), nalezen dnový led. Průtok byl soustředěn do kynety a na hladině plavala ledová kaše. Obdobná situace byla nad dolní lávkou. Ač byl průtok v době mrazů malý, dnový led se nevyskytoval a splnily se předpoklady, které se do úpravy koryta vkládaly. Pro úplnost a korektnost je nutné uvést, že průtokové a teplotní podmínky se v průběhu dne velmi měnily a i kdyby nebylo koryto upraveno, bylo by v něm méně dnového ledu než za podmínek, kdy je celý den malý průtok a výrazný mráz a sluneční záření je málo intenzivní.

Období nebezpečí vzniku ledových zácp za oblevy nastalo 11. února 2005. Jezová zdrž Doudleby byla zamrzlá, přestalo mrznout a bylo předpovídáno teplé a deštivé počasí. Proto pracovníci Povodí Labe realizovali potřebná opatření. Pomocí bagrů rozrušili ledovou celinu ve zdrži a nevyhradili propust. Průtoky vody byly malé a vyhrazení propusti by znamenalo znemožnění provozu MVE. Propust byla zahrazena stavidlem výšky 40 cm, a to od 7. února. Také se neuskutečnil transport ker ze zdrže, neboť nebyl potřebný. Bylo teplé počasí a nehrozilo nebezpečí spojení ker novým ledem.

Výrazný odchod ledu z horní části D. Orlice se neuskutečnil. Nastal jen v úseku Doudleby - Kostelec. Otázkou je, proč nenastal bouřlivý odchod ledu v horní části toku.

Odpověď je možné hledat jedině v porovnání meteorologických a hydrologických podmínek, při kterých nastal bouřlivý odchod ledu s podmínkami, které byly v polovině únoru 2005. Dokumentovaný bouřlivý odchod ledu na D. Orlici se vyskytl 2. února 2004. Tehdy obleva začala 31. ledna a k odchodu ledu došlo třetí den, tj. 2. února. V korytě bylo velké množství ledu. Mrazivé období trvalo 10 dní. Iniciační průtok odchodu ledu byl 11 m3/s.

Průtoky ve stanicích Nekoř, Litice a Kostelec ve dnech 8. - 14. 2 2005 udává obr. 3.23. Když se porovnají průtoky v Liticích na tomto obrázku s průtoky na obr. 3.28 překvapí velký rozdíl. Tento rozdíl spočívá v množství dnového ledu ve stanici. Ve dnech 11. a 12. února 2005 kolísal ve stanici podle obr. 3.23 průtok od 7,5 do 10 m3/s, ale ve skutečnosti jen v rozmezí 4 – 6,5 m3/s.

Stanice Nekoř

Stanice Litice

Obr.3.28. Průtoky vody udávané stanicemi Nekoř a Litice v době od 29. 1. do 4. 2. 2004 – ve stanici Litice jsou průtoky do 2. 2. 13:45 h ovlivněny ledem

Iniciační průtok pro odchod ledu, který 2. února 2004 činil 11,1 m3/s, byl ve stanici Litice dosažen krátce po 8. h 13. února 2005, ale v toku bylo málo ledu na to, aby mohl vzniknou bouřlivý odchod ledu spojený s průtokovou vlnou a tvořením zácp, jak tomu bylo 2. února 2004. Kdyby nevznikly potíže ve zdrži Kostelec, nebyl by odchod ledu ani zaznamenán.

Ledová zácpa se utvořila, ale až ve zdrži Kostelec. Utvořila se kolem 4. h ráno 13. února 2005. Podnět k jejímu vzniku dal náhle zvýšený průtok ve Zdobnici ze 2 na asi 9 m3/s v době od 0:00 h do 1:30 h, viz obr. 3.24. V D. Orlici nad Zdobnicí byl také průtok kolem 9 m3/s a ve zdrži Doudleby byl průtok kolem 18 m3/s. Takový průtok stačil na to, aby odnesl rozlámaný led ze zdrže.

Ve zdrži Kostelec byl ledový nápěch, který pravděpodobně sahal až 2 km nad jez. Tento odhad je založen na údajích získaných při dokumentaci nápěchu, který se utvořil ve zdrži za obdobných podmínek začátkem března 2005. Led odcházející ze zdrže Doudleby a přilehlého úseku toku zastavil ledový nápěch ve zdrži Kostelec. Vytvořená zácpa se pod vlivem zvětšujícího se průtoku kolem 7. h prolomila. Vytvořila se výrazná průtoková vlna, kterou dokumentuje obr. 3.23.

Kdyby se nerozlámal led ve zdrži Doudleby a propust by zůstal plně zahrazená čili nerealizovala by se opatření, je velmi pravděpodobné, že by se ledová zácpa utvořila ve zdrži Doudleby. Uváděný průtok 18 m3/s, by pravděpodobně nestačil na to, aby led ze zdrže odplavil. 2. února 2004 na to nestačil ani průtok 25 m3/s. Ve zdrži by se vytvořila 13. února 2005 zácpa, která by měla vzhledem k menšímu množství ledu v toku menší rozsah než zácpa 2. února 2004. Vytvořila by se asi kolem 2:00 h a postupně by rostla v závislosti na příchodu ledu. Průtok kulminoval asi v 18:00 h a dosáhl asi 21 m3/s. Kulminační průtok by zácpu pravděpodobně neprolomil a led by zůstal v korytě.

Třetí mrazivé období v době od 27. února do 11. března mělo obdobný charakter, jako to druhé. Tuhé mrazy byly v ranních hodinách a odpoledne byly velmi mírné. Také průtok během dne velmi kolísal. Dnový led se v upraveném úseku nevyskytl, ale platí to co je zdůrazněno v případě 2. období. Meteorologické a průtokové podmínky nebyly dostatečně nepříznivé, aby bylo možné jednoznačně či zcela průkazně doložit, že úprava koryta zabránila tvorbě dnového ledu.

Soubor: Souhrn_ledovych_situaci_zimy_2004_2005.htm

Ledové jevy > Nebezpečné ledové situace na Divoké Orlici v zimách 2002/03 - 2004/05 > Zima 2004/2005 > Souhrn ledových situací zimy 2004/2005