Počasí a ledová situace koncem února a počátkem března 2005

Počasí a ledová situace koncem února a počátkem března 2005

Další chladné období s celodenními mrazy začalo 27. února 2005 a trvalo prakticky až do 11. března 2005. Zvlášť chladné počasí bylo 28. února a 1. března. V Žamberku bylo ráno 28. února naměřena teplota –22 oC. V ten den zasahoval do střední Evropy od západu výběžek vyššího tlaku vzduchu a po jeho přední straně k nám vrcholil příliv studeného vzduchu od severu.

Teploty vzduchu byly během dne velmi rozkolísané. V noci byl tuhý mráz, ale odpoledne vlivem intenzivního slunečního záření byly teploty jen málo pod 0 oC. Zopakovala se tak situace z první poloviny února. Kolísání teploty vzduchu a intenzivní sluneční záření kolem poledne rozkolísaly průtoky.

28. února byl v noci tuhý mráz a ve stanici Litice klesl ráno průtok až na hodnotu 4,2 m3/s. V odpoledních hodinách se však vyšplhal až na 8 m3/s. Ve stanici Nekoř se průtok udržoval po celé období v rozmezí 3,0 – 3,3 m3/s. Ve stanici Litice byl největší denní rozkyv průtoku zaznamenán 5. března. Ráno klesl průtok na 4,5 m3/s a odpoledne vystoupil až 9,5 m3/s. V ten den byl také zaznamenán největší rozkyv teplot vzduchu. Ráno bylo –15 oC a odpoledne téměř 0 oC.

Ve stanici Kostelec byly poměry složitější. V ní se samozřejmě projevoval ztlumeně kolísání průtoku ve stanici Litice a za průtoků menších než 5 m3/s také vliv ledu narůstajícího na kamenech dna pod stanicí. Kulminační průtok 4. března, který činil ve stanici Litice téměř 10 m3/s, dosáhl ve stanici Kostelec jen hodnoty 6,9 m3/s.

Jezová zdrž Doudleby zamrzla v noci z 27. na 28. února a začal se v ní tvořit ledový nápěch. Ještě ten den, tj. 28. února, bylo z propusti vyjmuto vysoké stavidlo a nahrazeno stavidlem výšky 40 cm. Průtok byl kolem 4,5 m3/s. Dokumentace ledové situace proběhla 1. března. V té době již ledová kaše protékala nápěchem.

Nápěch sahal téměř pod oblouk D. Orlice pod obcí a byla v něm vyvinuta proudová dutina, která měla na konci nápěchu již volnou hladinu. Hladina se v proudové dutině postupně uvolňovala. Uvolňování bylo poměrně rychlé. Mezi 11:00 h a 11:35 h se prodloužila volná hladina v proudnici o 200 m.

Pod dolní lávkou v obci Záměl byl průtok soustředěn do kynety a v korytě se nevyskytoval dnový led.

Zdrž v Kostelci zamrzla stejně jako zdrž Doudleby 28. února a začal se v ní tvořit ledový nápěch. V době dokumentace, tj. 1. března, přepadala přes pevný jez voda a pod stavidlem podtékala. Stavidlo bylo zdviženo asi o 5cm. Rozstřik podtékající vody a občasný přepad vody při větším průtoku způsobily kolem stavidla velké námrazy.

Při dopolední dokumentaci 1. března byl konec nápěchu v místě mostu na silnici Kostelec – Suchá Rybná a rychle postupoval proti vodě. Odpoledne 1. března byl konec nápěchu mnohem kompaktnější a hladina v místě mostu vystoupila asi o 30 cm výše. Nápěch sahal asi 1 km nad most a měl celkovou délku asi 2 km. Odpolední dokumentace také ukázala, že ledová kaše již nápěchem prochází.

Celodenní mrazy pominuly 11. března 2005. Nevyskytly se výrazné srážky a nedošlo k náhlému odchodu ledu. Led v D. Orlici pomalu odtával a nevyskytla se obtížná ledová situace.

Soubor: Ledova_situace_unor_brezen_2005.htm

Ledové jevy > Nebezpečné ledové situace na Divoké Orlici v zimách 2002/03 - 2004/05 > Zima 2004/2005 > Počasí a ledová situace koncem února a počátkem března 2005