Ochrana před ledovými povodněmi na Divoké Orlici

Ledové jevy

Ochrana před ledovými povodněmi na Divoké Orlici

Stálé obtíže s ledem v obci Záměl ukázaly, že je potřebné ledovou problematiku Divoké Orlice řešit komplexně a fundovaně. Proto povodí Labe zajistilo vypracován studie „Ledový režim Divoké Orlice“ [3] a následně také dokumentaci a vyhodnocení ledových situací na Divoké Orlici po dobu 3 zim [5, 6 a 7]. Účelem studií nebylo jen dokumentovat ledové situace na toku, ale také hledat opatření, která omezí výskyt nebezpečných ledových situací a následně také vyhodnotit účinek realizovaných opatření. Základní realizovaná opatření spočívala ve vytvoření kynety v širokém dně koryta řeky v místech, kde se vyskytovaly nebezpečné ledové prahy a plotny z dnového ledu a ve vyhrazování propusti na jezu v Doudlebech.

Koryto D. Orlice se upravovalo v délce 1,4 km, a to od ústí Zdobnice proti vodě až k brodu mezi střední a dolní lávkou v obci Záměl. Úprava spočívala především ve vytvoření kynety v širokém dně řeky. Kyneta má jednotný sklon 0,28 % a prořízla především všechny mělčiny, jak ukazuje obr. 4.1. Na mělčinách narůstá dnový led a ten zvedá hladinu a způsobuje potíže popsané v kapitole 3.

podelny_profil_Doudleby

Obr. 4.1. Podélný profil D. Orlice v úseku jez Doudleby – střední lávka s vyznačenou úpravou dna

Kyneta má lichoběžníkový profil. Dno je široké 5 m a sklony svahů jsou 1:2. Rozměry kynety vyplynuly z úvahy o tvorbě dnového ledu. Tvorbě dnového ledu se věnovala především studie, která dokumentuje a hodnotí zimu 2002/03 [4]. Uvedená studie poukazuje na výraznou závislost tvorby dnového ledu na hloubce vody a z výsledků pozorování a měření odvozuje vztah pro nejmenší rychlost vody potřebnou pro tvorbu dnového ledu

Úprava koryta má také znemožnit zamrzání koryta za malých průtoků v dolní části obce Záměl a pod ní. Ač se vyskytly tuhé mrazy za malých průtoků, koryto v uvedené úseku nezamrzlo. Rozdíl v ledové situaci po úpravě je zvlášť markantní, jestliže se porovná stav zalednění koryta v únoru a březnu 2005 se stavem koncem ledna 2004. Koncem ledna 2004 byla podstatná část koryta zamrzlá a při odchodu ledu 2. února 2004 způsobila ledová pokrývka vznik ledové zácpy, která sahala až k budově Obecního úřadu (nad silniční most v obci).

Druhým opatřením jsou manipulace se stavidlem na jezu Doudleby. Manipulace se ověřovaly ve 3 zimách. Manipulace se uskutečňovaly podle dohodnutých zásad. Studie [7] obsahuje již návrh manipulačního řádu, v kterém jsou využity poznatky ze 3 zim. Návrh manipulačního řádu udává, jak postupovat v období nebezpečí vzniku ledových nápěchů (tj. v období mrazů) a v období nebezpečí vzniku ledových barier (zácp) při oblevě.

V zimě 2004/05 se propust na jezu vyhradila třikrát. Jednou došlo k úplnému vyhrazení a dvakrát bylo vysoké stavidlo nahrazeno nízkým. Manipulace se vždy provedla, když již byla zdrž zamrzlá a byla v ní nakupená ledová kaše. Úplným nebo částečným vyhrazením se snížila hladina vody a zvětšila rychlost vody. Došlo k částečnému odplavení zadržené kaše a k rychlému utvoření proudové dutiny v nápěchu. Tím se také zkrátil dosah nápěchu. Vytvořením proudové dutiny se v nápěchu podstatně zlepšily podmínky pro proudění. Voda již netekla pod celým nápěchem v úzké štěrbině, ale soustředila se do dutiny. Odpor nakupené kaše byl podstatně menší a hladina vody klesla. Proudová dutina má tvar kruhové úseče a postupně se zužuje a zvyšuje. Nakonec se v nápěchu utvořila kyneta s volnou hladinou.

Vytvořením proudové dutiny se nápěch stává podstatně stabilnější. Stabilita nápěchu má v daných podmínkách zásadní význam. Mohutný nápěch vytvořený sesuvy byl zaznamenán v zimě 2002/03, a to 5. února 2003. Nápěch tehdy sahal asi 150 m nad dolní lávku. Vzniklá situace vedla k vyhlášení II. stupně povodňové aktivity v obci Záměl. Před zatopením tehdy zachránilo obec teplé počasí, které způsobilo, že ustal přítok ledové kaše.

V únoru a březnu 2005 se ve zdrži Doudleby vyskytovaly nápěchy v době od 5. do 11. února a od 28. února do 11. března. V obou obdobích byl průtok mimořádně rozkolísaný. 6. února 2005 se ve stanici Litice zvýšil průtok během šesti hodin ze 4,5 na 10,5 m3/s a ve stanici Kostelec ze 4,5 na 7,5 m3/s. Výrazné kolísání průtoku probíhalo i v dalších dnech, jak dokládá obr. 3.22. Na konci února a počátku března bylo kolísání stejně výrazné a rozkyv dosáhl téměř stejných hodnot.

Přesto že byl průtok v obou případech mimořádně rozkolísaný, nebyly na nápěších mimo zdrž, tj. v úseku toku nad Zdobnicí, zaznamenány žádné projevy sesuvů. Nápěchy také sahaly jen do ř. km asi 21,10, čili podstatně níže než nápěch z 5. února 2003. Přitom meteorologické podmínky byly v případě nápěchů z února a března roku 2005 mnohem nepříznivější než v případě nápěchu z 5. února 2003.

Získané výsledky dovolují tvrdit, že kdyby nebyla realizována protiledová opatření, tj. provádění manipulací se stavidlem na jezu v Doudlebech a úprava koryta, vznikly by v únoru a březnu 2005 v obci Záměl velmi nebezpečné ledové situace. Mimořádně dobré výsledky v podobě podstatného omezení velikosti nápěchů nelze přičítat jen manipulacím se stavidlem, rozhodně na nich má významný podíl vytvoření kynety ve dně koryta D. Orlice.

Autor: Ing. Václav Matoušek, DrSc.

Soubor: Ochrana_pred_led_pov_DO.htm

Ledové jevy > Ochrana před ledovými povodněmi na Divoké Orlici