Aktuální investiční příležitosti v Královéhradeckém kraji

Úvodní stránkaRegionyJičín

Základní charakteristika území

Správní obvod ORP Jičín se rozkládá v západní části Královéhradeckého kraje a je druhým největším ORP v kraji.

ORP Jičín

Zahrnuje celkem 77 obcí (Bačalky, Běchary, Brada-Rybníček, Březina, Budčeves, Bukvice, Butoves, Bystřice, Češov, Dětenice, Dílce, Dolní Lochov, Dřevěnice, Holín, Cholenice, Choteč, Chyjice, Jičín, Jičíněves, Jinolice, Kacákova Lhota, Kbelnice, Kněžnice, Konecchlumí, Kopidlno, Kostelec, Kovač, Kozojedy, Kyje, Lázně Bělohrad, Libáň, Libošovice, Libuň, Lužany, Markvartice, Mladějov, Mlázovice, Nemyčeves, Ohařice, Ohaveč, Osek, Ostružno, Podhradí, Podůlší, Radim, Rokytňany, Samšina, Sběř, Sedliště, Sekeřice, Slatiny, Slavhostice, Soběraz, Sobotka, Staré Hrady, Staré Místo, Střevač, Svatojanský Újezd, Šárovcova Lhota, Třtěnice, Tuř, Údrnice, Újezd pod Troskami, Úlibice, Valdice, Veliš, Vitiněves, Volanice, Vrbice, Vršce, Vysoké Veselí, Zámostí-Blata, Zelenecká Lhota, Železnice, Žeretice, Židovice, Žlunice), z nichž 7 má statut města, a to Jičín, Lázně Bělohrad, Sobotka, Železnice, Libáň, Kopidlno a Vysoké Veselí.

ORP Jičín zaujímá plochu 59 666 ha, což je 12,5 % rozlohy kraje.

Krajina regionu Jičínska je převážně pahorkatinného rázu charakteristického pro Krkonošské podhůří. V severní části obvodu se nacházejí významná skalní města Českého ráje. Pískovcové útvary a erozní krajina dává tomuto území charakteristický ráz s mnoha přírodními zajímavostmi. Životní prostředí je ovlivňováno regionálními exhalacemi z průmyslové výroby. Příroda je chráněna především v CHKO Český ráj. Zemědělská půda se rozkládá téměř na 70 % území a lesní půda zabírá jen pětinu území.

Územím ORP procházejí celkem tři významné dopravní tahy vedené po silnicích I. třídy. Západovýchodním směrem prochází silnice I/16 ve směru Sobotka - Nová Paka, z jihu vede silnice č. I/32 ze směru Poděbrady - Kopidlno a od Hořic a Hradce Králové vede silnice č. I/35, která přes Jičín dále pokračuje směrem na Liberec. Region sice nemá přímé napojení na dálnici nebo rychlostní komunikaci, ale rychlostní silnice R10 prochází poblíž západní hranice ORP Jičín. Územím by ale ve výhledu měla procházet rychlostní komunikace R35. Nejdůležitější železniční trať č. 041 protíná region ve směru Hradec Králové - Jičín - Turnov a trať č. 061 ve směru Nymburk - Kopidlno - Jičín. Ostatní tratě mají ryze místní význam.

V regionu je velký zájem o bydlení. Novou výstavbu reprezentuje jak individuální tak bytová výstavba. Postupně se renovuje a rekonstruuje starší bytový fond. V roce 2008 zde bylo dokončeno 131 nových bytů, z nichž bylo 110 v rodinných domech.