Úsek toku postižený nebezpečnými ledovými situacemi

Ledové jevy > Ledové poměry Divoké Orlice

Úsek toku postižený nebezpečnými ledovými situacemi

Nebezpečné ledové situace se vyskytují v dolním úseku Divoké Orlice, konkrétně v úseku od kostelecké zdrže po horní zdrž v Potštejně, tj. od ř. km 16,3 po ř. km 26,3. V tomto úseku má koryto velmi proměnný tvar i velikost. Také jsou zde dvě větší jezové zdrže. V korytě se vyskytují velmi rozdílné hloubky a rychlosti vody a setkáváme se zde, jak s klasickým zamrzáním hladiny povrchovým ledem, tak s chodem ledové a sněhové kaše a jejím kupením do nápěchu, tak i s dnovým ledem zachytávajícím se na prazích a mělčinách ve dně.

Podélný profil uvedeného úseku Divoké Orlice prozrazuje velkou proměnu sklonu toku. Velký sklon toku přechází do téměř nulového v jezových zdržích Doudleby a Kostelec a je proto zcela zákonité, že každý transport ledu tokem se zastaví nejdříve v jezové zdrži Doudleby. Po zastavení pohybu ledu následuje jeho kupení a postupné hromadění v korytě směrem proti vodě. Nakupený led vystoupí ze zdrže Doudleby až do obce Záměl. Led ucpává koryto a vzdouvá vodu. O míře vzdutí vody rozhoduje množství nakupeného ledu. Obec Záměl je místo, kde byly problémy s ledem každou zimu.

Obr. 2.2. Podélný profil Divoké Orlice v úseku s výskytem nebezpečných ledových situací

Soubor: Usek_toku_nebezpecne_led_sit.htm

Ledové jevy > Ledové poměry Divoké Orlice > Úsek toku postižený nebezpečnými ledovými situacemi

stránka aktualizována: 5.12.2010, publikována: 25.5.2012